Tajemnicza, intrygująca kraina syberyjska, w której niepodzielnie króluje ostry klimat i surowa przyroda, zawsze przyciągała uwagę Jacka Pałkiewicza. Poznał ją jak mało kto inny. Jego wyprawy docierały w najdalsze zakątki tej planety. Dzięki bezwzględnej determinacji osiągnął na reniferowych zaprzęgach, w skrajnie wrogich człowiekowi warunkach, światowy biegun zimna, gdzie temperatura spada do -72 stopni. 

    Wydaną kilka lat temu relację z tej londonowskiej przygody, uzupełnił nowym materiałem o  chlubne polskie karty w dziejach odkrywania i badań zauralskich ziem, o burzliwe losy wybitnych polskich badaczy. Zesłani na katorgę za działalność patriotyczną mającą na celu wyzwolenie Polski spod panowania Imperium Rosyjskiego trafiali na Syberię i… oddawali jej swoje serca i umysły. I jak mało która nacja wpłynęli na rozwój tej części Azji.

    „Na ciężko doświadczonej przez historię ziemi żyją normalnie tak rdzenni, jak i ‘przyszywani’ współcześni Sybiracy – pisze Autor. – Wśród nich cała rzesza dumnych z polskich korzeni ludzi, dla których nadwiślański rodowód stanowi nie lada nobilitację. Uważam, że przyszła pora, aby zerwać ze stereotypem przeklętej ziemi – symbolu narodowej martyrologii, spróbować przezwyciężyć urazy obciążające relacje ze wschodnim sąsiadem. Czas przysłania gorzką prawdę, interpretacja ‘uciekającej historii’ zmienia się wraz z życiem. Dawne dzieje ustępują miejsca nowym realiom, które promują budowę mocniejszych więzi międzyludzkich i lepszej rzeczywistości”.

     Rok 1989 doprowadził do rewolucyjnych wstrząsów. Gospodarka rynkowa stała się apokalipsą dla syberyjskich pionierów. Oszczędności i plany na przyszłość rozpuściły się jak śnieg na słońcu. Nic dziwnego, że tempo i rozmiary wyludnienia syberyjskich i dalekowschodnich miast są  dzisiaj największym procesem depopulacyjnym na świecie.

     Na czwartej okładce widnieje:  Przewodnik po polskiej literaturze pięknej od XVI do XXI wieku „500 polskich książek, które warto w życiu przeczytać” (Muza 2012) zaliczył „Syberię” Jacka Pałkiewicza do pozycji, które z różnych powodów wypada znać. „Marzyłem, by gdzieś pojechać na daleką wyprawę, taką niezwykłą, którą się zapamięta do końca życia. Mieliśmy z Jackiem jechać na Syberię, ale się zrobiło, jak się zrobiło – prezydentowi nie wypada brać udziału w tego rodzaju eskapadzie”. Bronisław Komorowski, prezydent RP.

    Książka posiada atrakcyjną szatę graficzną, mnóstwo obrazów z życia wspaniałych, prostych w obejściu ludzi, praktycznych porad, oraz informacje o granicach możliwości przystosowawczych człowieka w krańcowych sytuacjach.

Syberia. Biegun zimna, polski ślad i dobrosąsiedzkie relacje, autor Jacek Pałkiewicz, wydanie IV rozszerzone. Zysk i S-ka Wydawnictwo, stron 600, format 22×16 cm, twarda okładka, zdjęć kolorowych 385, cena 49,00 PLN