Kultowa „Pasja życia” Jacka Pałkiewicza

   Chociaż od powstania „Pasji życia” minęło już kilkanaście lat, to nadal cieszy się ona dużą popularnością, osiągając status klasyki literatury podróżniczej. Kultową książka dla młodzieży i dorosłych opowiada o odkrywaniu egzotycznych krain i o tubylcach osiadłych w regionach odległych  zarówno w sensie geograficznym, jak i czasowym. Także o drodze do sukcesu, o narodzinach mitu, który stał się wzorem dla dwóch pokoleń. Autor był naocznym świadkiem na wszystkich kontynentach, dynamicznego procesu globalizacji, która wszystko ujednolica i zaciera granice, powoduje upadek tradycyjnych obyczajowości i nieunikniony proces akulturacji. W nowej, współczesnej cywilizacji brakuje już nieraz miejsca na szlachetne instynkty, na skrajną odwagę, lojalność wobec innych, czy niepodzielną gościnność. Na przykład, dumni władcy pustyni Tuaregowie, których przyjaźnią szczycił się Autor, gardzili osiadłym trybem życia. Dzisiaj ci, uważający się za arystokrację, ostatni prawdziwi nomadowie, zduszeni przez technologię, zastąpili wielbłądy pojazdami terenowymi i nie piją wody ze studni, a Coca Colę. 

    Aleksander Gudzowaty powiedział o Autorze: Gdyby Jacek urodził się w czasach Kolumba, to Ameryka Łacińska mówiłaby po polsku. To silny człowiek o bogatej osobowości.

Wznowione i poszerzone X wydanie książki Jacka Pałkiewicza to zbiór fascynujących reportaży z dalekich wypraw, o niezwykłych odkryciach i nieznanych cywilizacjach. Znajdujemy tam m.in. atmosferę prawdziwych męskich przygód, relacje z poszukiwania El Dorado, podróż do nieistniejącego państwa Somalii, samotny rejs przez Atlantyk, wyprawę astronautów w obronie zdrowia naszej Planety, spływ Mekongiem w poszukiwaniu egzotyzmu dawnych Indochin, a także kulisy odkrycia źródła Amazonki, za które w 2003 r. Pałkiewicz został uhonorowany najwyższym włoskim odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki.

Bogactwo unikalnych tematów imponującej książki zilustrowane jest atrakcyjnymi kolorowymi fotografiami.

Burzliwe życie niezmordowanego łowcy przygód, któremu szczerze zazdrościł sam Thor Heyerdahl, nie mieści się w prostej definicji. Reporter, twórca survivalu, specjalista od spraw bezpieczeństwa osobistego, wniósł duży wkład w uświadomienie europejskiej publiczności znaczenie troski o środowisko i jego ochronę. Członek londyńskiego Royal Geographical Society, jest autorem ponad 30 książek. Publikuje swoje reportaże na łamach najbardziej poczytnych czasopism europejskich.