Pałkiewicz

Jacek Pałkiewicz

PolskiEnglish

Start » Książki » Syberia, wyprawa na biegun zimna

Syberia wyprawa na biegun zimna

Syberia, wyprawa na biegun zimna

Syberyjska odyseja Jacka Pałkiewicza

Wytrawny eksplorator, członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, tym razem opisuje swoją wyprawę na reniferowych zaprzęgach do światowego bieguna zimna w Ojmiakonie. Ponad 1000 kilometrów bezkresnych przestrzeni, lodowatej pustyni i polarnych temperatur na rubieżach syberyjskiej planety.

Rok wydania: 2007. Wydawnictwo: Zysk i S-ka. Stron: 304. Twarda okładka.

Pięciu łowców przygód w krańcowo wrogich człowiekowi warunkach, przeżyło chwile grozy, nieustannie walcząc z odmrożeniami i hipotermią, ale także i silnych emocji mogących zmienić duszę człowieka.

Miesięczna wyprawa, odbyta tuż przed rozpadem sowieckiego imperium, stanowiła swego rodzaju laboratorium naukowe. Specjaliści z dziedziny biologii człowieka zgłębiali temat granic przystosowania europejskiego organizmu do ekstremalnych obciążeń w warunkach skrajnego długotrwałego zimna.

"Był to surowy test charakteru i ludzkich możliwości na łonie bezlitosnej natury, wymagający determinacji i nieugiętej woli", pisze Autor. Zaś włoski "Corriere della Sera" zauważył: "Kierowana przez Pałkiewicza wyprawa wniosła w burzliwym okresie pierestrojki wartościowy wkład w ocieplenie stosunków Wschód-Zachód". Michaił Gorbaczow, bohater tego zwrotnego punktu w historii XX wieku, uświetnił książkę ciepłymi słowami o jej Autorze. Książka, przetłumaczona z jęz. włoskiego, przedstawia bogatą kolekcję wspaniałych fotografii.


facebook google+ pinterest twitter youtube

©2018 Jacek Pałkiewicz