Słowo wstępne Dyrektora Generalnego UNESCO 

Baśniowa aura i surrealistyczna atmosfera dominuje pośród pochłoniętych przez zaborczą dżunglę legendarnych świątyń khmerskich  przewyższających swoją monumentalnością egipskie piramidy i zabytki Majów. Pochłonięta od prawie sześciu wieków przez drapieżną dżunglę pradawna metropolia monarchii Khmerów oszałamia każdego przybysza. Tylko sam ten “cud archeologiczny, który nigdy nie miał równego sobie na świecie”, jak określił to zamarłe miasto w 1861 roku jego odkrywca Henri Mouhot, jest wart podróży do Azji Południowo-Wschodniej.  Skarb światowej kultury stał się żelaznym punktem programu każdego podróżnika w Indochinach.

Jacek Pałkiewicz, eksplorator, dziennikarz był tam niezliczoną ilość razy. Zauroczony Angkorem i mrocznymi tajemnicami kultury średniowiecznych Khmerów, z wielką pasją i zaangażowaniem pokazuje je światu. Wyraża głęboką troskę przypominając, że przyroda i człowiek naraża na niebezpieczeństwo dzieło swoich poprzedników. Mówi, że jeśli chcemy zachować ten wspaniały pomnik pradawnej cywilizacji dla przyszłych pokoleń, musimy koniecznie o niego zadbać.

  Książka Jacka Pałkiewicza, zasłużonego ambasadora jednego z najbardziej niezwykłych zabytków stanowiących wspólne dziedzictwo ludzkości, odgrywa niebanalną rolę w  przybliżeniu Angkoru dla współczesnego społeczeństwa.  Jest okazją do odbycia wirtualnej, fascynującej podróży do starożytnej cywilizacji, która pozostawiła nadzwyczaj bogatą spuściznę  artystyczną i kulturalną.

Paryż, 13 lipca 1999 r                                                                                     Federico Mayor

Angkor oszałamia każdego przybysza

    Pochłonięta od prawie sześciu wieków przez drapieżną dżunglę pradawna metropolia monarchii Khmerów zdumiewa niezwykłością. To co robi w Angkorze najmocniejsze wrażenie i pozostaje na zawsze w pamięci przybysza, to upadek okazałości i potęgi, które wciąż jeszcze tchną ze zburzonych kamiennych budowli. Zachwycające piękno harmonijnego połączenia kamiennej architektury z doskonałością przyrody, jest w stanie zauroczyć każdego przybysza. Somerset Maugham, urzeczony zagadkowym czarem tych zabytków, powiedział: „Nie można umrzeć nie zobaczywszy Angkoru”. 

     Federico Mayor, dyrektor generalny UNESCO, w przedmowie do książki Jacka Pałkiewicza, napisał: „Był tam niezliczoną ilość razy. Zauroczony Angkorem i mrocznymi tajemnicami kultury średniowiecznych Khmerów, z wielką pasją i zaangażowaniem pokazuje je światu. Wyraża głęboką troskę przypominając, że przyroda i człowiek naraża na niebezpieczeństwo dzieło swoich poprzedników. Mówi, że jeśli chcemy zachować ten wspaniały pomnik pradawnej cywilizacji dla przyszłych pokoleń, musimy koniecznie o niego zadbać. Publikacja zasłużonego ambasadora jednego z najbardziej niezwykłych zabytków stanowiących wspólne dziedzictwo ludzkości, odgrywa niebagatelną rolę w przybliżeniu Angkoru dla współczesnego społeczeństwa”.

    Burzliwe losy Kambodży, długotrwałe konflikty wewnętrzne, genocyd Czerwonych khmerów, inwazja wietnamska, niebezpieczeństwo min i przestępczość kryminalna, do niedawna nie pozwalały na podziwianie cudu archeologicznego, który nigdy nie miał równego sobie na świecie. Dziś jest on największą atrakcją turystyczną Azji Południowowschodniej. Somerset Maugham, urzeczony zagadkowym czarem tych zabytków, napisał: „Nie można umrzeć nie zobaczywszy Angkoru”. 

„ANGKOR”, Autor Jacek Pałkiewicz, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2007, str. 312,  340 zdjęć kolorowych, cena 29,90 zł.