Polski English
wyprawy podróże

Camel Trophy 85

Jacek Pałkiewicz i Camel Trophy 85 na Borneo

WYPRAWY, PODRÓŻE I EKSPEDYCJE JACKA PAŁKIEWICZA
Jacek Pałkiewicz • Oficjalna strona podróżnika

Camel Trophy 85 wyspa Borneo

Wyprawa do Borneo.

Rok wyprawy: 1985

Autor: Jacek Pałkiewicz

Od pewnego czasu nosiłem się z planem pokonania wyspy Borneo, od brzegu do brzegu: 2.500 kilometrów wzdłuż równika, przez niebezpieczny, podkopujący siły życiowe las tropikalny. Poruszanie się w dżungli, we wszechobecnym mroku ograniczającym widoczność, jest powolne i wyczerpujące.

Niespodziewanie zakwalifikowałem się do wyjazdu na kolejną edycję Camel Trophy 85, właśnie na Borneo, terytorium legendarnych łowców głów. I tak, na rok przed pieszą wyprawą, znalazłem się tutaj w Land Rover 90. Organizatorzy przedobrzyli z wyborem trasy z Balikpapan do Samarindy i z zaplanowanych 1.000 kilometrów przez 12 dni przejechaliśmy mniej niż połowę. Jednodniowy rekord wynosił 800 metrów! W niektóre dni pokonywaliśmy po kilka kilometrów. Dawały się we znaki deszcze, rwące rzeki, gęsta roślinność, głębokie wąwozy i wysoka temperatura połączona z niemal 100 procentową wilgotnością. Niektórzy walczyli z infekcjami, inni z dyzenterią. Do mało przyjemnych zaliczały się przeprawy przez błotniste tereny, gdzie atakowały nas niezliczone ilości krwiożerczych pijawek.

Wyjątkowy rajd w ekstremalnych warunkach, prawdziwy "top" przygody i ryzyka, zapewnia adrenalinę i wymaga ducha zespołowego oraz solidarności. Ale na Borneo przytrafiła się mało sympatyczna historia. Włoskiej załodze konkurenci podmienili w nocy dwa niesprawne koła, co organizatorzy starali się zatuszować, aby nie zepsuć wizerunku zawodów. Po tygodniu, w połowie drogi 16 załóg z 8 krajów utknęło w martwym punkcie, kończyła się droga nad wielką rzeką. Niemiecki komandor rajdu miał w zanadrzu plan B. Kiedy napięcie, sprawnie wykorzystywane przez operatorów filmowych, sięgało zenitu, przyszła wiadomość, że Camel Trophy skorzysta z pomocy technicznej. Konwój został przerzucony na drugi brzeg rzeki z pomocą dużych helikopterów Sicorsky, które kilka dni wcześniej podrzuciły nam świeżą żywność i zimne piwo.

Supermani mogli jechać dalej.


CIEKAWOSTKI

Jacek Pałkiewicz był pierwszym Polakiem, który uczestniczył w Camel Trophy w 1984 i 1985 roku.

Jacek Pałkiewicz w Camel Trophy 1985 - 1

ZDJĘCIA Z CAMEL TROPHY 85

Jacek Pałkiewicz w Camel Trophy 1985 - 2
Jacek Pałkiewicz w Camel Trophy 1985 - 3
Jacek Pałkiewicz w Camel Trophy 1985 - 4
Jacek Pałkiewicz w Camel Trophy 1985 - 5
Jacek Pałkiewicz w Camel Trophy 1985 - 6

INNE WYPRAWY I PODRÓŻE

Szkoła przetrwania Jacka Pałkiewicza

Szkoła survivalu (1982)

Więcej o wyprawie

Jacek Pałkiewicz przełaj przez Borneo

Wyprawa przez Borneo (2006)

Więcej o wyprawie

Jacek Pałkiewicz i podróż do Tadżykistanu

Podróż do Tadżykistanu (2004)

Więcej o podróży