Pałkiewicz

Jacek Pałkiewicz

PolskiEnglish

Start » Sylwetka - część 5

Sylwetka Jacka Pałkiewicza V

Człowiek i osoba

Część 5/5

"Można być twardzielem, ale kiedy człowiek porusza się na krawędzi, to chyba musi poznać uczucie strachu?" - rzucam prowokacyjnie. Odpowiedzią jest agresywne pytanie: "Dlaczego by nie?! Kto nie zna strachu, ryzykuje, że mógłby nie wrócić do domu. Znaczy, że nie rozpoznałby w porę ukrytego zagrożenia. Właściwie spożytkowany trach jest ojcem odwagi. Strach to klucz do rezerw energii, sposób na uaktywnienie wszelkich utajonych możliwości. Zdarza się, że boję się także o życie kolegów. W ubiegłym roku na Saharze jeden z włoskich komandosów uległ głębokiemu odwodnieniu, jego organizm nie przyjmował już płynów. Tylko dzięki naszemu wysiłkowi i pomocy Bożej zdążył na czas dotrzeć do szpitala. Przed laty w sercu Borneo czarna kobra ukąsiła operatora telewizyjnego. Gdybyśmy nie wyssali jadu z rany, nie przeżyłby."

Zmierza do celu z wielką rozwagą i uporem. Upór pcha go wciąż naprzód i naprzód, nawet wtedy gdy wszystko wskazuje na to, że nie ma już szans na osiągnięcie celu. Gotów do największych poświęceń, wykorzystuje każdy element treningu fizycznego i psychicznego. Kiedyś przed wyjazdem na Saharę zjadał słone śledzie i potem wstrzymywał się przed piciem wody. Szykując się na wyprawę na biegun zimna spał zimą na balkonie.

Włoski tygodnik "Panorama", który poświęcił Jackowi duży artykuł, podkreślając jego hiperaktywną działalność na różnych frontach, napisał, że przygody Pałkiewicza są już legendą i jego niezwykle bogate życie mogłoby z pewnością stanowić temat pasjonującego filmu przygodowego.

W telewizji Jacek wygląda zupełnie inaczej niż na zdjęciach z wypraw. Podobno kiedy skończył 50 lat, żona wymogła na nim, aby na towarzyskich spotkaniach i przy oficjalnych okazjach występował w koszuli z krawatem. Robi to dla niej chętnie, ale nie ukrywa, że lepiej się czuje w dżinsach i swetrze.

W pokoju, gdzie znajduje się cały ekwipunek niezbędny do podroży pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata, w szafie oddzielnie ułożona jest odzież na pustynię, do Amazonii, na Syberię itd. Jest gotowy do wyjazdu w każdej chwili. Pozostało mu to z lat, kiedy będąc specjalnym wysłannikiem na pytanie sekretarza redakcji, na kiedy zarezerwować miejsce w samolocie transkontynentalnym, odpowiadał zwykle: "Niech taksówka czeka za kwadrans na dole".

Tak jest i dzisiaj. Niepospolita, żarliwa pasja pcha go ku wciąż nowym i nowym wyzwaniom, kreując jego życiowy scenariusz.

Gabriella Bordignon
Na podstawie książki Jacka Pałkiewicza "Pasja życia" (wyd. Zysk i S-ka Wydawnictwo 2007).


KSIAŻKI

Zobacz wszystkie książki napisane przez Jacka Pałkiewicza.

Jego przygody, odkrycia, przeżycia i przemyślenia na piśmie.

Zobacz książki
książki
facebook google+ pinterest twitter youtube

©2018 Jacek Pałkiewicz