Pałkiewicz

Jacek Pałkiewicz

PolskiEnglish

Start » Książki » Syberia, wydanie IV rozszerzone

Syberia wydanie IV rozszerzone 2014

Syberia

Polski ślad i dobrosąsiedzkie relacje. Wydanie IV, rozszerzone.

Intrygująca kraina syberyjska, w której niepodzielnie króluje ostry klimat i surowa przyroda, zawsze przyciągała uwagę Jacka Pałkiewicza. Poznał ją jak mało kto inny. Jego wyprawy docierały w najdalsze zakątki tej planety. Dzięki bezwzględnej determinacji osiągnął na reniferowych zaprzęgach, w skrajnie wrogich człowiekowi warunkach, światowy biegun zimna, gdzie temperatura spadła do -72 stopni.

Rok wydania: 2014. Wydawnictwo: Zysk i S-ka. Stron: 600. Twarda okładka.

Wydaną kilka lat temu relację z tej londonowskiej przygody, uzupełnił nowym materiałem o chlubne polskie karty w dziejach odkrywania i badań zauralskich ziem, o burzliwe losy wybitnych polskich badaczy. Zesłani na katorgę za działalność patriotyczną mającą na celu wyzwolenie Polski spod panowania Imperium Rosyjskiego trafiali na Syberię i… oddawali jej swoje serca i umysły. I jak mało która nacja wpłynęli na rozwój tej części Azji.

"Na ciężko doświadczonej przez historię ziemi żyją normalnie niezwykli ludzie, tak rdzenni, jak i przyszywani współcześni Sybiracy – pisze z pasją znakomity eksplorator. - Wśród nich cała rzesza dumnych z polskich korzeni ludzi, dla których nadwiślański rodowód stanowi nie lada nobilitację. Uważam, że przyszła pora, aby zerwać ze stereotypem przeklętej ziemi – symbolu narodowej martyrologii, spróbować przezwyciężyć urazy obciążające relacje ze wschodnim sąsiadem. Czas przysłania gorzką prawdę, interpretacja ‘uciekającej historii’ zmienia się wraz z życiem. Dawne dzieje ustępują miejsca nowym realiom, które promują budowę mocniejszych więzi międzyludzkich i lepszej rzeczywistości."

Rok 1989 doprowadził do rewolucyjnych wstrząsów. Gospodarka rynkowa stała się apokalipsą dla syberyjskich pionierów. Oszczędności i plany na przyszłość rozpuściły się jak śnieg na słońcu. Nic dziwnego, że tempo i rozmiary wyludnienia syberyjskich i dalekowschodnich miast są dzisiaj największym procesem depopulacyjnym na świecie. Na czwartej okładce widnieje: Przewodnik po polskiej literaturze pięknej od XVI do XXI wieku "500 polskich książek, które warto w życiu przeczytać" (Muza 2012) zaliczył "Syberię" Jacka Pałkiewicza do pozycji, które z różnych powodów wypada znać.

Książka ukazuje pełny obraz fenomenu urzekającego regionu świata. Posiada atrakcyjną szatę graficzną, zawiera mnóstwo obrazów z życia wspaniałych ludzi, praktycznych porad, dekalog pozwalający łatwiej przeżyć zimno, oraz informacje o granicach możliwości przystosowawczych człowieka w krańcowych sytuacjach.


WYPRAWA SYBERIA 2013

Zobacz wyprawę Jacka Pałkiewicze Szlakiem polskich badaczy Syberii.

Ekspedycja Syberia 2013.

Zobacz ekspedycję
Wyprawa Syberia 2013
facebook google+ pinterest twitter youtube

©2018 Jacek Pałkiewicz